Jak wyczyścić i odnowić kafle

Własnoręcznie można nie tylko ozdabiać kafle malując je wybranymi wzorami, ale także możliwe jest samodzielne ich naprawianie i odnawianie. Bywa to potrzebne na przykład w przypadku zakupienia kafli rozbiórkowych, przebudowy pieca, ale również jeśli uszkodzeniu ulegnie element ściany stojącego już pieca.

W razie powstania ubytków w kaflach można zastosować specjalną emalię zaprawkową. Jest to jednocześnie wypełniacz ubytków oraz klej. Sprawdza się jeśli powierzchnia kafli była narażona na uderzenia, obicia, zadrapania lub jeśli widoczne są na nich jakieś skazy. Natomiast należy zwrócić uwagę na to, czy używany preparat jest odporny na działanie detergentów, bo jeśli nie, to podczas czyszczenia kafli miejsca ich renowacji staną się widoczne. Żeby kafle wyglądały ładnie i czysto można używać specjalnych preparatów chemicznych, które kupuje się w sklepach z chemią gospodarczą. Środek rozpyla się na kaflach i przeciera szmatką. Można też zastosować metody, które sprawdzają się w przypadku płytek ceramicznych. Różnego rodzaju plamy usunie ocet lub woda z mydłem oraz sodą oczyszczoną. W razie powstanie nalotu sprawdza się także płyn do szyb.

Dbanie o czystość i połysk kafli piecowych jest oczywiście bardzo ważne, ale jeśli zakupiło się kafle międzywojenne lub po prostu ładne ale stare kafle wymagające naprawy, to najpierw trzeba się zając przede wszystkim ich renowacją. Natomiast zupełnie osobnym tematem jest odnawianie kafli zabytkowych. Jest to dość skomplikowany i żmudny proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy i specjalnych umiejętności. Najpierw odbywa się oczyszczanie, potem odtwarzanie ubytków i rekonstrukcja elementów wykonywanych szkliwem lub malowanych. Może to trwać nawet kilka miesięcy! Domowe prace renowacyjne są mniej czasochłonne, ale dotyczą też oczywiście znacznie mniej poważnych ubytków. Jeżeli jednak nie mamy pojęcia jak się za nie zabrać można poszukać specjalisty. Natomiast na pewno należy pamiętać o tym, że ewentualne rozbierania pieca kaflowego naraża kafle na uszkodzenia, a nawet rozbicie. W razie czego trzeba to robić bardzo delikatnie i w odpowiedni sposób, biorąc pod uwagę połączenia kafli wykonane za pomocą stalowych klamer.